При откриването на сесията председателят Шулц приветства първите евродепутати от Хърватия с членството на страната в ЕС, изрази съчувствие към семействата и приятелите на египтяните убити в масовите протести през уикенда и призова САЩ да признаят дали са шпионирали институциите на ЕС. Той също така изрази съболезнованията на Парламента за кончината на бившия председател Емилио Коломбо.
Присъединяването на Хърватия към ЕС се случва в много специален исторически момент, както за страната, така и за ЕС и Европейския парламент, заяви г-н Шулц. Той похвали гражданите на Хърватия за техните усилия да спечелят свободата си, да възстановят суверенитета си и да се присъедини към общността от нации. Той добави, че в Загреб, в полунощ е станал свидетел на ентусиазъм за Европа, какъвто рядко може да се види в днешно време.
Египет
Г-н Шулц изрази съболезнованията на Парламента за семействата и приятелите на шестнайсетте души, убити при масовите протести в Кайро в края на седмицата. Той призова всички страни да се въздържат от насилие, и обеща, че Парламентът ще следи хода на протестите в Египет много внимателно.
Следене от страна на САЩ
„ЕС не е врагът", заяви г-н Шулц, давайки израз на шокът на Парламента от материалите в пресата, че САЩ са инсталирали оборудване за наблюдение в сградите на институциите на ЕС. Ако това се окаже вярно, трябва да се знае, че подобна практиката е неприемлива и тя ще нанесе сериозен удар върху доверието между ЕС и САЩ, заяви той добавяйки, че е потърсил американския посланик с молба да проучи случая.
Кончината на Емилио Коломбо
Накрая, г-н Шулц изрази съболезнования за кончината на бившия президент на ЕП Емилио Коломбо. „Господин Коломбо имаше ключова роля за интеграцията на ЕС и беше честен и далновиден държавник", добави Мартин Шулц.
Промени в дневния ред
Дебат за ситуацията в България, без резолюция, бе добавен в програмата за вторник следобед.
Гласуването в сряда за статута на Европейската фондация (доклад на Регнер) бе преместено за вторник.
Дебатът за трансграничните заплахи за здравето (доклад на Парньо) е преместено за вторник вечер.
В сряда, депутатите ще обсъдят ситуацията в Египет с резолюция, която ще бъде гласувана в четвъртък.
Постъпили депутати
Marino Baldini (С&Д, Хърватия)
Biljana Borzan (С&Д, Хърватия)
Zdravka Bušić (ЕНП, Хърватия)
Ivana Maletić (ЕНП, Хърватия)
Sandra Petrović Jakovina (С&Д, Хърватия)
Tonino Picula (С&Д, Хърватия)
Andrej Plenković (ЕНП, Хърватия)
Davor Ivo Stier (ЕНП, Хърватия)
Dubravka Šuica (ЕНП, Хърватия)
Ruža Tomašić (Европейски реформатори и реформисти, Хърватия)
Oleg Valjalo (С&Д, Хърватия)
Nikola Vuljanić (Европейска обединена левица/Северна зелена левица, Хърватия)
Маруся Любчева (С&Д, България) от 7 юли
Напуснали депутати
Кристиан Силвиу Бушой (АЛДЕ, Румъния) от 27 юни
Пресконференции и други събития