На 1 април 2023 г. в Солун, Гърция, се проведе международна среща между училища − посланици на Европейския парламент, от България, Гърция и Румъния. Тя беше организирана от бюрата на Европейския парламент (ЕП) в трите държави. Над 160 ученици, учители и доброволци от общността „Заедно за ЕС“ имаха възможност да се запознаят и да обсъдят актуални въпроси от дневния ред на ЕС.
.
България бе представена от Земеделска професионална гимназия „Климент Арк. Тимирязев“ в Сандански и Профилираната природоматематическа гимназия „Академик Иван Ценов“ във Враца, както и доброволци от платформата „Заедно за ЕС“.
.
Срещата се проведе на английски език в Американския земеделски колеж „Перотис“ в Солун. Във форума се включиха представители на общо 10 училища – 6 от Гърция, 2 от Румъния и 2 от България: Земеделска професионална гимназия „Климент Арк. Тимирязев“ в Сандански и Профилираната природоматематическа гимназия „Академик Иван Ценов“ във Враца, както и доброволци от общността „Заедно за ЕС“.
Приветствие към участниците отправиха президентът на земеделския колеж Джеф Лансдейл и деканът му Костас Роциос. Теодор Стойчев от Бюрото за връзка на Европейския парламент в София подчерта, че събитието е добра възможност за създаване на много приятелства.
„Бъдещето на демокрацията е във вашите ръце“, посочи председателят на Европейския парламент Роберта Мецола в записано обръщение към участниците в срещата в Солун.
Стивън Кларк, директор на дирекцията за Бюрата за връзка на Европейския парламент, се обърна към участниците с думите: „Вие вече сте убедени, че е важно да се гласува. Сега трябва да убедите и другите.“
.
В следобедната сесия платформата „Заедно за ЕС“ отново беше във фокуса на дискусиите.
.
В дискусията на тема „Мотивиране и привличане на вниманието на младите хора да участват в европейските избори“ Джакини Биселинк, бивш младежки делегат на ООН, даде съвети на участниците от поколението Z за това как да предадат по-разбираемо своите послания, да се справят с негативна критика, да използват силата на електронните медии и да говорят открито за психичното здраве. В заключение тя изтъкна, че поколението Z е съавтор на решенията в Европейския съюз.
След това учениците и доброволците се разделиха в четири работилници, в които дискутираха по теми, свързани с климата, психичното здраве, демокрацията и дезинформацията, и човешките права и равенството. През това време учителите бяха запознати с новостите в Програмата за училища посланици и обмениха опит с колегите си. Беше им представена платформата zaednoza.eu, интерактивното преживяване във виртуална реалност „Бъди европейски депутат“ и дигиталната платформа „Какво прави Европа за мен“.
В следобедната сесия платформата zaednoza.eu отново беше във фокуса на дискусиите. В работа по групи, учители и ученици трябваше да набележат идеи за успешни интерактивни дейности за засилване интереса на учениците към участие в програмата за училища посланици и към процеса на гласуване. Някои от предложените идеи бяха ролеви игри със законодателни решения, състезания с награда пътуване, лов на съкровища, създаване на мини парламент, театър и други.
.
Участниците споделиха, че събитието е постигнало целта си – да стимулира дейностите по Програмата, да даде нови идеи на всички участници и да насърчи младите хора да упражняват правото си на глас.
.
Срещата продължи с оживена дискусия с трима евродепутати, които се включиха онлайн: Мариан-Жан Маринеску (ЕНП, Румъния), Драгос Пислару (Обнови Европа, Румъния) и Андрей Новаков (ЕНП, България). Жан Маринеску посъветва младите хора да проверяват всичко което четат в социалните медии поне от още три източника. Андрей Новаков разказа на учениците за пилотния проект „A.L.E.C.O“ за млади предприемачи и подчерта, че дневният ред на Европейския парламент зависи от гражданите, защото работата на евродепутатите може да се проследява и всеки гражданин може да се задава неудобни въпроси и да иска отговори.
Натовареният ден завърши с обща снимка навън и кратко представяне на работата на младшите посланици по групи. Извън работната програма, участниците се включиха в пешеходна обиколка на Солун и гледаха специална безплатна прожекция на филма „Идиотският триъгълник“, един от претендентите за филмовата награда LUX на публиката.
В заключение участниците споделиха, че събитието е постигнало целта си – да стимулира дейностите по Програмата, да даде нови идеи на всички участници и да насърчи младите хора да упражняват правото си на глас.