Всички предложения за повишаване на безопасността, препоръчани след стрес‑тестове на ядрените реактори в ЕС, трябва да бъдат приложени незабавно и в пълна степен, според резолюция, гласувана днес. В нея депутатите настояват операторите на ядрените централи да платят за подобрения и, в случай на авария, да поемат всички разходи, за които са отговорни.
Amalia Sartori (ЕНП, Италия), председател на Комисията по енергетика и автор на устния въпрос, попита кои от направените констатации по време на стрес-тестовете ще станат част от предстоящия преглед на Директивата за ядрена безопасност и призова за ясна информация за датата и съдържанието на обещаните предложения за въвеждане на задължителни правила за ядрена застраховка и отговорност.
Спешни мерки за повишаване на безопасността
„Стрес-тестовете показаха, че практически всички атомни централи трябва да предприемат конкретни подобрения за повишаване на безопасността“, заяви Парламентът и настоя за спешното прилагане на необходимите мерки.
Депутатите настояха Групата на европейските регулатори в областта на ядрената безопасност (ENSREG) да поеме водеща роля в наблюдението на изпълнението на препоръките, подчертавайки същевременно, че „независимо от размера на разходите за тези подобрения, те трябва да бъдат поети изцяло от ядрените оператори, а не от данъкоплатците“.
Директивата за ядрена безопасност и отговорността
Парламентът приветства предстоящото преразглеждане на Директивата за ядрена безопасност, която трябва да има „амбициозен характер“ и да доведе до значителни подобрения. Той приветства и плановете на Комисията за „законодателни и незаконодателни инструменти“ за ядреното застраховане и отговорност, като подчерта, че ядрените оператори и притежателите на лиценз за обработка на ядрени отпадъци следва да разполагат с необходимите финансови средства, посредством застраховки или други финансови инструменти, с които да могат да покрият всички разходи, за които те отговарят по отношение на вреди, нанесени на хора и на околната среда в случай на авария.
Ядрените стрес-тестове
В текста се подчертава, че стрес-тестовете са „непълни“ и рискове като вторични събития, стареене на материали, човешки грешки, специфични дефекти във вътрешността на корпусите на реакторите и много други недостатъци не са били взети под внимание. Според текстът „дори успешно преминат стрес-тест не може да гарантира безопасността на атомната електроцентрала.
Незаконодателната резолюция бе приета с 414 гласа „за“, 116 „против“ и 83 „въздържал се“.
Процедура: въпрос към Комисията (с резолюция)