България подписа съвместен меморандум за разбирателство с две международни финансови институции (МФИ) - Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Световната банка, което ще помогне на длъжностните лица да приложат регионалната политика на Европейския съюз в страната.
В ранния етап от тяхното изпълнение структурните фондове в България бяха възпрепятствани от закъснения вследствие на административни спънки. Банките ще дадат експертното си становище, за да се въведат необходимите секторни реформи и да се ускорят подготовката и изпълнението на основни проекти в ключови сектори, като водите или железопътния транспорт. В момента се водят преговори за такъв вид участие и на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).
Европейският комисар по въпросите на регионалната политика Йоханес Хаан, който присъстваше на подписването заедно с министъра, отговарящ за управлението на средствата от ЕС, Томислав Дончев, заяви: „Подкрепяме напълно тази инициатива за съвместни действия в България и очакваме с нетърпение работата в тясно сътрудничество с всички международни експерти. Изключително важно е да координираме усилията си и да се уверим, че България се възползва максимално от предвидените мащабни инвестиции от ЕС."
JASPERS, чиято дейност в страната ще се разгръща постепенно, по-специално чрез разширяване на софийския офис. Към момента не е указано точно колко ще бъдат експертите, които ще действат на местна почва, но след като помощта стане напълно оперативна, в България ще може да работят до десет експертни екипа.
За периода 2007-2013 г. инвестициите по линия на регионалната политика на ЕС в България възлизат на близо 6,9 милиарда евро.
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е институция на ЕС за отпускане на дългосрочни заеми и тя е притежание на държавите-членки. ЕИБ осигурява дългосрочно финансиране за стабилни инвестиции, за да съдейства за постигането на политическите цели на ЕС.
Световната банка работи по цял свят за засилване на растежа и развитието, като често това е свързано със секторни реформи.
JASPERS (Съвместна помощ за подкрепа на проекти в европейските региони) представлява партньорство между Европейската комисия, ЕЦБ и ЕБВР. Целта на инструмента е да се оптимизира подготовката на основни проекти за съфинансиране от Кохезионния фонд и ЕБВР, по-специално в 12-те държави-членки на ЕС от Централна и Източна Европа и в Хърватия. Той използва техническата и финансовата експертиза на банките, за да увеличи капацитета на националните и регионалните органи, като им съдейства да представят качествени предложения за проекти, използващи ефикасно средствата от ЕС и мобилизиращи допълнителни източници на финансиране.