
Процедурите, свързани с предложението за одобрение на присъединяването на страната, бяха отговорност на докладчика по темата Ханес Свобода (С&Д, Австрия). Одобрението мина с 564 гласа “за”, 38 “против” и 32 въздържали се. Решението беше приветствано с бурни овации в пленарната зала.
"Днес е добър ден за Хърватия и за ЕС", подчерта Председателят Йержи Бузек след гласуването. Той добави: "Европейският парламент застана с цялата си тежест зад присъединяването на Хърватия към ЕС. Ние дадохме ясен знак за степента в която ЕС желае членството на Хърватия. Хърватите скоро ще имат възможност да изразят подкрепата си за ЕС на предстоящия референдум."
Следващата крачка по пътя към членството ще бъде подписването на договора за присъединяване, което ще се случи на 9 декември, по време на следващия Европейски съвет. Подписването ще отвори пътя за ратификациите от 27-те страни членки. Очаква се Хърватия да се присъедини на 1 юли 2013 г.
В придружаващ предложението необвързващ доклад, също представен от г-н Свобода, и приет с 550 срещу 34 гласа при 41 въздържали се, депутатите приветстват приключването на преговорите и приканват хърватските граждани да застанат пред урните и да подкрепят с гласа си присъединяването на страната на референдума за членство. Докладът съдържа и обръщение към държавите членки да завършат ратификационния процес в срок. Членовете на ЕП очакват скоро и назначаването на хърватски наблюдатели в Парламента.
Депутатите подчертаха, че ще следят процеса по пред-присъединителния мониторинг внимателно, и поискаха Комисията да ги държи в течение на изпълнението на поетите по време на преговорите ангажименти от страна на хърватските власти.
Отбелязвайки готовността на страната за присъединяване, членовете на ЕП поканиха Загреб да се справи с оставащите предизвикателства, особено в сферата на съдебната реформа и борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Те настояха Хърватия да увеличи усилията си, свързани с наказателното преследване на военопрестъпниците, в съзвучие с препоръките на Международния трибунал за бивша Югославия, както и насърчиха връщането на бежанците.
В заключение депутатите призоваха Хърватия да продължи със структурните реформи в икономиката на страната, да стимулира заетостта, и да постигне финансова консолидация, за да повиши конкурентноспособността си.